Otel ve Konaklama Sektörü İçin E-Fatura Geçiş Zorunluluğu

Otel ve Konaklama Sektörü İçin E-Fatura Geçiş Zorunluluğu

Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), oteller için e-fatura zorunluluğu detaylarını duyurdu. Bu kapsamda mevcut şartları kapsayan oteller 1 Temmuz 2022 tarihine kadar e-faturaya geçmek zorunda.

Bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanlığı ve belediyelerden konaklamaya yönelik işletme ya da yatırım belgesi alan turizm işletmeleri için e-fatura zorunluluğu getirildi.

Muhasebe Programı
Bulut ERP Programı
İlginizi Çekebilir:   Kaybolan Fatura Nasıl Bulunur?

Oteller İçin E-Fatura Zorunluluğu Var mı?

İşletmelerin gönüllü olarak e-faturaya geçişleri günden güne artarken, bir yandan da Gelir İdaresi Başkanlığı zorunlu geçiş şartlarını azaltmaya devam ediyor. Süreç her ne kadar bir zorunluluk halinde ilerliyor olsa da, özünde işletmelerin e-dönüşüm uygulamalarına geçiş yapmaları bakımından büyük faydalar sağlıyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı, işletmelerin dijital sistemlere geçişini hızlandırmak amacıyla her sene ciro seviyelerini düşürüyor. Bu sayede her dönem e-fatura kullanmaya başlayan işletmelerin sayısı da artıyor. Örneğin 2021 yılında 4 milyon TL ciro limiti varken, 2022 ve sonraki yıllar için 3 milyon TL ciro limiti belirlendi.

Yayınlanan tebliğde, oteller için e-faturaya geçiş şartlarında özel maddeler de yer alıyor. Konaklama hizmeti veren bir işletme, Kültür ve Turizm Bakanlığı veya belediyelerden işletme belgesi veya yatırım belgesi almışsa, ciro limitlerine bakılmadan e-faturaya geçmek zorunda.

Oteller Nasıl E-Fatura Keser?

Her sektörde olduğu gibi oteller için de e-fatura kesmek aslında oldukça basit. DİA Yazılım gibi GİB özel entegratörleri aracılığıyla e-fatura kesilebilmektedir. Bilindiği üzere otel sektörünün dönemsel yoğunlukları yüksektir. Bu yüzden otel sektörünün hızlı ve kolay fatura kesebileceği programlar kullanması gerekir. Aynı zamanda kullanılan programın personel dostu olması da çok önemlidir.

Türkiye’nin en gelişmiş bulut tabanlı ERP programı olan DİA ile, tüm oteller kolayca e-fatura kesebilirler. DİA’nın kolay arayüzü sayesinde, daha önce hiç e-fatura kesmemiş bir personel bile dakikalar içerisinde e-fatura kesebilir. Eğer işletmeniz e-fatura zorunluluğu kapsamına giriyorsa formu doldurun, sizi en kısa sürede arayalım!

İlginizi Çekebilir:   Kaybolan Fatura Nasıl Bulunur?

    Bilgi Formu

    DİA ile dakikalar içinde e-fatura kullanıcı olabilirsiniz.

    Bilgi için hemen formu doldurun, sizi arayalım.