E-Fatura Hakkında Bilinen 8 Yanlış Bilgi - E-Fatura Zorunluluğu

E-Fatura Hakkında Bilinen 8 Yanlış Bilgi

E-fatura kullanımının giderek arttığı günümüz şartlarında, doğru bilinen bazı yanlış bilgiler firmaların dijitalleşmesinin önüne geçmeye devam ediyor. Maliyetleri yükselttiği, kullanımının zor olduğu ya da geçiş sürecinin ağır şartlarının bulunduğu gibi doğru bilinen yanlışlar, işletmelerin kafasında soru işaretleri oluşturuyor. Bu yazımızda e-fatura hakkında yanlış bilinenler üzerinde duracağız.

E-fatura 2013 yılından bu yana aslında işletmeler için zorunlu olmaya devam ediyor. Bununla birlikte birçok işletme, e-faturanın faydalarını fark ederek, gönüllü olarak sisteme geçiş yapıyor. İşletmelerin geleneksel fatura sistemine yatkınlığı ve sistemin dijital oluşu beraberinde istenmeyen bilgi kirliliğine neden oluyor. Çeşitli tereddütlerin ve bilgi kirliliğinin bir diğer nedeni de, devamlı mevzuatta değişikliğe gidilmesi. Genel olarak e-faturalar hakkında doğru bilinen yanlışlar ise şu şekilde:

E-Faturaya Geçiş İçin Gerekli Ciro Seviyesinde Değilim

Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı, düzenli olarak Vergi Usul Kanunu’nda değişikliğe gitmektedir. Bu değişiklikler genel olarak işletmelerin e-faturaya geçmeleri için gereken ciro limitlerinin düşürülmesi üzerine olmaktadır. Bu yüzden işletmeler, gerekli ciro seviyesinde olmadıklarını düşünseler de, yayınlanan tebliğleri yakından takip etmeli ve zorunluluk kapsamına girip girmediklerini kontrol etmelilerdir.

E-Faturaya Geçiş Çok Pahalı

E-faturalar hakkında doğru bilinen yanlışlar arasında en popüleri, e-faturaya geçişin pahalı oluşudur. E-faturaya geçmek isteyen bir işletme yalnızca mali mühür ödemesi yapar. Mali mühür fiyatları oldukça uygundur ve mali mühür alan bir işletme, isterse GİB portal üzerinden, isterse bir özel entegratör (DİA Yazılım) üzerinden e-fatura kesmeye başlayabilir.

Az Fatura Kesenlerin E-Faturaya Geçmesine Gerek Yok

Vergi mükelleflerinin e-fatura zorunluluğu kapsamına girip girmeyeceğini belirleyen etkenler arasında kestikleri fatura sayısı yoktur. Bir işletme çok az fatura kesiyor olsa da, ciro limitlerini karşılıyorsa e-fatura zorunluluğu kapsamına girebilir. Aynı şekilde az fatura kesen bir işletme, maliyet ve kolay kullanım gibi avantajlarına bakarak e-faturaya geçiş yapabilir. Az fatura kesiyor olmak bir engel değildir.

İlginizi Çekebilir:   E-Fatura Nasıl İptal Edilir?

E-Fatura Kullanmak Fazla Maliyetli

Geleneksel fatura kesen işletmeler için sürekli olarak kağıt, mürekkep, dosya ve kargo gibi giderler olur. Fakat e-fatura kullanan işletmeler için herhangi bir masraf bulunmaz. E-fatura dijital ortamda hazırlanır, kesilir ve gönderilir.

Muhasebe Programı
Bulut ERP Programı
İlginizi Çekebilir:   E-Fatura Nasıl İptal Edilir?

E-Fatura Kullanmak Zordur

Normal fatura kesmeyi bilen birisi için e-fatura kesmek hiç de zor değildir. Bununla beraber eğer özel entegratör kullanılıyorsa, e-fatura kesmek daha da kolaylaşacaktır. Özetle e-fatura kullanmanın herhangi bir zor yanı bulunmamaktadır.

Şahıs Şirketleri E-Fatura Kesemez

E-fatura üzerine doğru bilinen en yanlış bilgilerden birisi, şahıs şirketlerinin e-faturaya geçiş yapamayacağıdır. E-faturaya geçmek için şirketin tüzel ya da şahıs şirketi olması herhangi bir fark yaratmamaktadır. İsteyen her işletme e-faturaya geçiş yapabilir ve hem zamandan hem fatura giderlerinden tasarruf edebilir.

E-Faturaya Geçmeyen Firmalara E-Fatura Kesilemez

Eğer hizmet verilen şirketlerden birisi henüz e-fatura sistemine geçiş yapmamışsa, o şirkete e-arşiv fatura gönderilebilmektedir. Yani önce bir e-fatura düzenlenebilir ve sonrasında mail yoluyla veya çıktı alarak karşı şirkete gönderilebilir.

E-Fatura İade veya İptal Edilemez

E-faturaların iptal veya iade edilemediği bilgisi, oldukça yayılmış yanlış bilgilerden birisidir. E-fatura elektronik ortamda kesilip gönderildikten sonra düzeltilemeyebilir fakat, karşı tarafın e-faturayı reddetmesi gibi basit bir çözüm mevcuttur. Karşı taraf e-faturayı reddettikten sonra yeniden e-fatura düzenlenebilir. Daha sonra eski ve iptal edilen e-fatura sistemden silinebilir.

 

 

    Bilgi Formu

    DİA ile dakikalar içinde e-fatura kullanıcı olabilirsiniz.

    Bilgi için hemen formu doldurun, sizi arayalım.