E-Fatura Hakkında Bilinmesi Gerekenler

E-Fatura Hakkında Bilinmesi Gerekenler

E-fatura, çok sayıda vergi mükellefinin fatura süreçlerini dijital ortama taşıdığı sistemdir. İşletmeler, e-faturaya geçiş yaparak, çok sayıda sorunu çözüme kavuşturabilmektedir.

Bu sorunların başında şirketlere çıkan ekstra masraflar yer alır. E-faturaya geçiş yapan işletmeler, dosya, kağıt, arşiv ve diğer masraflardan kurtularak hem daha güvenli hem de daha fazla zamandan tasarruf edecekleri bir sisteme geçiş yapmış olurlar. Bu yüzden günümüzde e-fatura zorunluluğu kapsamına girmeyen vergi mükellefleri bile hızla e-faturaya geçiş yapmaktadır.

E-Fatura Nedir?

E-fatura, basitçe dijital ortamda hazırlanan faturalara verilen addır. E-faturalarda baskı işlemi bulunmamaktadır ve işletmeler çevrimiçi olarak fatura alıp – göndermektedir. E-fatura hem dosya, kağıt masrafını hem de eski usül fatura kesimindeki zamanı azaltmaktadır.

E-Fatura Nasıl Kesilir?

E-faturalar hakkında bilinmesi gerekenler arasında yer alan konulardan birisi de, e-faturaların nasıl kesileceğidir. E-fatura özünde oldukça kolay kesilir. E-fatura kesmek isteyen firmalar GİB Portal üzerinden veya özel entegratör üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilirler.

E-fatura kesmek için öncesinde Kamu Sertifikasyon Merkezi’ne başvuru yapmak ve mali mühür almak gerekmektedir. Şahıs firmaları e-imza ile e-faturaya geçiş yapabilirler.

E-Fatura Kimler İçin Zorunlu?

Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından dönemsel olarak yayınlanan Vergi Usul Kanunu ile işletmeler e-fatura zorunluluğu kapsamına alınmaktadır. Son olarak yayınlanan VUK 535 tebliğinde belirtilen maddelere göre:

  • Brüt satış hasılatı 2021 yılı için 4 milyon TL, 2022 ve sonrasındaki yıllarda 3 milyon TL üzeri mükelleflere,
  • Kendi e-ticaret sitesinden veya herhangi bir pazaryeri sitesinden ya da herhangi bir elektronik ortam üzerinden ürün veya hizmet satışı yapan mükelleflerden 2020 ve 2021 yılları için 1 milyon TL, 2022 ve sonrasındaki yıllarda 500 bin TL ve üzeri brüt satış hasılatı olan mükelleflere,
  • Gayrimenkul veya motorlu taşıt, imal, alım, inşa, kiralama ya da satım işlemleri yapanlar veya aracılıkta bulunan mükelleflerden, 2020 ve 2021 yılları için 1 milyon TL, 2022 ve sonrasındaki yıllar için 500 bin TL ve üzeri brüt satış hasılatı olanlara,
  • Kültür ve Turizm Bakanlığı ve belediyelerden yatırım ya da işletme amacıyla belge alarak konaklama hizmeti sunan otel işletmelerine, E-fatura zorunluluğu getirilmiştir.
İlginizi Çekebilir:   E-Fatura Hakkında Bilinen 8 Yanlış Bilgi

E-Fatura Kullanmanın Avantajları

Genel olarak e-fatura kullanmanın avantajları şu şekildedir:

  • E-faturaya geçiş yapan işletmelerin giderleri azalır.
  • Ödeme ve faturalama gibi süreçler hız kazanır.
  • Fatura kaybetme gibi olumsuz ihtimaller ortadan kalkar.
  • Muhasebe süreçleri kolaylaşır.
  • İşletmelerin muhasebe süreçlerinde hata yapma oranları büyük miktarda düşer.
  • E-fatura doğayı korur, çevreye zarar vermez.